مراحل تجزیه بدن انسان در قبر :

یادبود مجازی و ختم آنلاین رفتگان

مراحل تجزیه بدن انسان در قبر :
مراحل تجزیه بدن انسان در قبر :

تجزیه بدن انسان یک فرآیند طبیعی است که شامل تجزیه بافت ارگانیک پس از مرگ است . با وجود این که تجزیه بدن انسان به عوامل مختلفی مانند آب و هوا، دما ، رطوبت، pH و میزان اکسیژن ، علت مرگ و وضعیت بدن بستگی دارد اما با این حال می ‎توانیم بگوییم که تجزیه بدن انسان بعد از مرگ در چهار مرحله صورت می ‎پذیرد .

تجزیه بدن انسان از حدود 4 دقیقه بعد از فوت شخص شروع می ‎شود و در چهار مرحله انجام می ‎شود :تجزیه داخلی، باد کردن، پوسیدگی و تجزیه اسکلت .

 

به یاد داشته باشید که این روند تا زمانی که بدن انسان فوت شده دچار اختلال نشود ، اتفاق می ‎افتد.

 

24 تا 72 ساعت پس از مرگ، اندام های داخلی تجزیه می ‎شوند .

 

3 تا 5 روز بعد از مرگ، بدن فرد فوت شده شروع به باد کردن و نشت خون از دهان و بینی می ‎کند .

 

8 تا 10 روز بعد از مرگ، رنگ خون از قرمز به سبز تبدیل شده و در اعضای داخلی بدن گاز ایجاد می ‎شود .

 

چند هفته بعد از مرگ، ناخن ها و دندان ها از بین می ‎روند .

 

1 ماه پس از مرگ، بدن شروع به آب شدن می ‎کند .

 

 

مرحله اول تجزیه بدن انسان، تجزیه داخلی نام دارد و بلافاصله بعد از مرگ آغاز می ‎شود . به محض این که گردش خون و تنفس متوقف می ‎شود ، بدن راهی برای دریافت اکسیژن و از بین بردن ضایعات ندارد . دی اکسید کربن بیش از حد باعث اسیدی شدن محیط داخلی بدن و پارگی غشا های سلولی می ‎شود و سپس غشاها آنزیم هایی آزاد می ‎کنند که باعث از بین رفتن سلول ها می ‎شود .

 

3 تا 6 ساعت پس از مرگ، عضلات شروع به سفت شدن می ‎کنند و در حدود 12 ساعت بعد از آن این سفت شدگی به اوج خود می ‎رسد . تاول های کوچک پر از مایعات در اندام های داخلی و سطح پوست ظاهر می ‎شوند و این امر باعث پارگی لایه های بالایی پوست و شل شدن آن می ‎شود و پس از گذشت 3 روز از مرگ فرد ، بدن شروع به ورم کردن می ‎کند .

 

مرحله دوم : باد کردن

 

آنزیم های ترشح شده در مرحله اول منجر به تولید گاز دربدن شخص فوت شده می ‎شوند . گوگرد موجود در ترکیباتی که باکتری ها آزاد می‎ کنند باعث تغییر رنگ پوست می ‎شوند و به دلیل وجود گاز در بدن شخص، حجم بدن ممکن است به دو برابر برسد و علاوه بر این، فعالیت حشرات نیز در این مرحه آغاز می ‎شود .

 

میکروارگانیسم ها و باکتری ها باعث ایجاد بوهای بسیار ناخوشایندی می ‎شوند و این بو ، دیگران را متوجه وجود شخص مرده در اطراف خود می ‎کنند .

 

مرحله سوم : پوسیدگی

 

مرحله بعد از باد کردن، مرحله پوسیدگی است . در این مرحله خون و مایعات دیگر از حفره های بدن نشت می ‎کنند و ماهیچه و پوست بدن شروع به آب شدن می ‎کنند .

 

بافت نرم بدن شامل مو، استخوان، غضروف ها شروع به تجزیه می ‎کنند و تغذیه بدن توسط جلبک ها نیز آغاز می ‎شود و بعد از گذشت این مرحله و اغاز مرحله پوسیدگی پیشرفته ، فعالیت حشرات تا حد بسیاری کاهش می ‎یابد .

 

مرحله چهار: تجزیه اسکلت

 

با تجزیه اعضای بدن، اسکلت باقی می ‎ماند و از آن جایی که تجزیه اسکلت بدن براساس تجزیه اجزای آلی ( کلاژن) و مواد معدنی موجود در آن صورت می ‎گیرد ، تجزیه آن زمان مشخصی ندارد و به عوامل مختلفی از قبیل آب و هوا، شرایط محیطی که اسکلت در آن قرار دارد و سایر چیز های دیگر بستگی دارد .