یادبود مجازی

شادروان حاج میرزا حبیب الله خادم

رفتگان چشم انتظار هدایای ما هستند حتی با نثار یک صلوات
  • نام حاج میرزا حبیب الله
  • نام خانوادگی خادم
  • نام پدر غلامرضا
  • تاریخ تولد 1301/03/01
  • تاریخ وفات 1394/08/30
  • اطلاعات آرامگاه اصفهان - کاشان - خ اسلامی تبار- آرامستان فیض
  • آلبوم یادبود

درباره زنده یاد

حاج حبیب الله خادم در سال 1301 خورشیدی در خانواده‌ای مذهبی در محله سوریجان در کوچه "نُه چم" در کاشان متولد شد. پدرش غلامرضا از مومنین محله بود که در نگهداشت مسجد سوریجان توجه تام داشت بطوری که بعدها نام خانوادگی خادم را انتخاب کرد. مادرش نیز زنی با تقوا و از سادات بنام و از طایفه سید مومن بود.
از آنجا که آقا حبیب الله حافظه قوی و لحن خوبی داشت به توصیه مادر و با موافقت پدر راهی مکتب خانه می شود. پس از چهار سال تحصیل، مهارتِ خواندن و نوشتن، قرآئت قرآن و خط خوش را پیدا کرده و به کتاب‌های عمومی آن دوره به خصوص بوستان و گلستان و غزلیات حافظ احاطه پیدا می کند. به طوری که پس از آن دوران و در سال 1315، از طرف اداره تعلیمات اکابر که تحت نظر وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه بود، گواهی پایان تحصیلات اکابر دریافت می کند. آقاحبیب الله پس از فراغت از مکتبخانه شغل شَعربافی که شغل پدرش بوده است را انتخاب میکند.
حدود سال های 1320، آقا جلال رضوی به علت کهولت سن از آقاحبیب الله دعوت می کند که جلسه قرائت قرآن پنجشنبه شب های محله سوریجان را اداره کند و بدین شکل مربیگری قرآن ایشان تقریبا در سن 20 سالگی آغاز می گردد و حدود 70 سال ادامه می یابد.
ایشان دعای کمیل شب های جمعه در محله سوریجان را نیز پایه گذاری می‌نماید و در پایان هر جلسه تاریخ اسلام را با زبانی شیوا و دلچسب برای عموم بیان می کند. این برنامه مورد استقبال فراوان جوانان که علاقه خاصی به شنیدن تاریخ صدر اسلام داشتند قرار می‌گیرد،‌ بطوری که محل برگزاری مراسم (خانه اهل محل) لبریز از جمعیت می شود و باعث دلگرمی مومنین می گردد.
از کارهای بسیار مهم و شاخص ایشان در دهه های پایانی عمر، تاسیس شرکت عام المنفعه تعاونی ابریشم بافان است. همه شعربافان کاشان در این شرکت سهامدار شده و تحت لوای شرکت از ابریشم یارانه ای برخوردار شدند و این امر باعث رونق کسب و کار شعربافی در شهرستان کاشان شد. ایشان زحمات فراوانی برای متحد کردن صنف ابریشم باف و تشکل جمعی که نمودی از تشکیلات آن‌ها باشد کشید و در نهایت شرکت تعاونی صنف نساج ابریشم باف کاشان را ایجاد نمود.
حاج آقا حبیب الله خادم با اینکه زندگی بسیار ساده ای داشت، در کمک کردن به افراد محتاج و سالخورده و حتی جوانان بی کسب و کار بی تفاوت نبود و در این موارد از نفوذ کلامش استفاده می کرد و از دوستان روحانی اش مثل مرحوم آیت الله حاج سید اسدالله خراسانی و مرحوم ایت الله اسلامی تبار کمک می گرفت.


یادبود را برای دوستان خود ارسال کنید

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند : مردگانتان را که درقبرها آرمیده اند از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند. آنها زندانی هستند و به کارهای نیک شما رغبت دارند. شما صدقه و دعایی به آنها هدیه کنید. (انوارالهدایه ص 115)

ختم قرآن صفحه ای

0 0 1

تعداد ختم های انجام شده : 0 بار

    دکمه ختم صلوات و فاتحه بصورت تکی

مشاهده متن صوت درحال پخش

نمایش همه

هیچ پیامی یافت نشد

کاربر عزیز برای ثبت پیام تسلیت، خاطره و دلنوشته خود برای این یادبود ابتدا از این لینک وارد شده و سپس پیام خود را ثبت کنید

نمایش همه هدیه دادن

هیچ اهدایی یافت نشد

انتخاب صوت درحال پخش


موقعیت آرامگاه

logo

یادبود زنده یاد شادروان حاج میرزا حبیب الله خادم

QR Code
https://raftegan.com/memorial/rf-1421

جهت مشاهده یادبود کد بالا را اسکن کنید.